Jak używać i tworzyć szablony scen w KeyShot

Jeśli kiedykolwiek potrzebowałeś łatwego sposobu na umieszczenie wielu produktów w tym samym środowisku i z tym samym oświetleniem, to Szablony Scen w KeyShot są idealnym rozwiązaniem. Jest to nowa funkcja, której wprowadzenie z entuzjazmem ogłaszamy w KeyShot 2023.

Gdzie znaleźć domyślne Szablony Scen?

Nie ważne, czy to przy uruchamianiu programu czy w dowolnym momencie poprzez naciśnięcie klawisza „W”, Szablony Scen KeyShot można znaleźć w oknie powitalnym. Po otwarciu okna powitalnego szablony scen można znaleźć pod zakładką Nowa Scena, znajdującą się po lewej stronie okna. Po wybraniu tej opcji znajdziesz już wcześniej załadowane domyślne szablony scen, takie jak Duży, Średni i Mały szablon, a także znajome środowisko KeyShot Startup.

Jeśli nie masz jeszcze utworzonego własnego szablonu sceny, na tej liście znajdziesz tylko szablony domyślne. Jednak jest to również to samo miejsce, w którym znajdziesz wszystkie własne szablony, które zapiszesz w przyszłości.

Aby użyć szablonu, wybierz interesujący Cię szablon i naciśnij przycisk Utwórz w prawym dolnym rogu okna, aby otworzyć scenę. Na krótkim nagraniu ze wskazówkami dotyczącymi szablonów scen powyżej użyty został Duży szablon do celów demonstracyjnych, ale te same zasady dotyczą również szablonów Średnich i Małych.

Jak korzystać z domyślnego szablonu sceny

Po otwarciu sceny zauważysz, że motywem sceny będzie niebieskie, konturowy prostopadłościan. Jest to symbol zastępczy, który można wyłączyć w Zestawach modeli (znajdujących się w oknie Projektu, na karcie Scena), odznaczając model zastępczy. Jednak dobrym pomysłem jest pozostawienie go aktywnego, jako punktu odniesienia podczas przygotowania sceny. Sam prostopadłościan ma również podane wymiary. Zasadniczo celem pola zastępczego jest zilustrowanie zamierzonej skali i rozmieszczenia obiektu w danym szablonie sceny. To tylko ogólne wytyczne, więc nie bój się dostosować szablonu do własnych potrzeb.

Należy również pamiętać, że wstępnie ustawiona kamera jest zablokowana, a głębia ostrości może być włączona. Jeśli potrzebujesz przesunąć widok z kamery podczas inicjalizacji sceny, pamiętaj o odblokowaniu kamery lub wybraniu opcji kamera swobodna i w razie potrzeby wyłącz głębię ostrości. Wszystko to można zrobić w oknie Projekt, w zakładce Kamera.

W tym momencie możesz ustawić scenę w sposób jaki chcesz i wyrenderować ją tak, jak zwykle.

Jak utworzyć własne szablony scen

Aby utworzyć własny szablon sceny, będziesz chciał pracować ze sceną, którą wcześniej przygotowałeś, lub taką, którą zbudowałeś specjalnie do tworzenia własnego szablonu. Zalecamy utworzenie w pełni zainscenizowanego środowiska z modelem, który jest na ogół zbliżony rozmiarem do produktów, które planujesz wstawić do szablonu w przyszłości.

Następnie oświetl obiekt tak, aby oświetlenie szablonu było skierowane na obiekt będący w podobnym rozmiarze do obiektu bazowego. Zapewni to podobne oświetlenie pomiędzy produktami i zmniejszy liczbę modyfikacji wymaganych przy przechodzeniu od obiektu do obiektu.

Gdy Twoja scena jest już zbudowana i jesteś zadowolony z rezultatu, zalecamy ukrycie lub usunięcie obiektu bazowego sceny przed zapisaniem. Jeśli wolisz, możesz również utworzyć obiekt zastępczy, podobnie, jak utworzone zostało pole zastępcze (prostopadłościan) w szablonach domyślnych.

W tym momencie możesz zapisać swój szablon.

Jak zapisywać szablony scen w KeyShot

Aby zapisać szablon sceny, przejdź do menu Plik i wybierz opcję Zapisz szablon sceny z opcji zapisywania w menu. Spowoduje to otwarcie okna Zapisz szablon.

W tym miejscu będziesz mógł nazwać swoją scenę i wybrać elementy, które mają zostać uwzględnione w ostatecznym szablonie. W zapisanym szablonie będziesz mógł uwzględnić elementy takie jak: geometria, nurbs, kamery, środowiska (HDRI), style obrazów, studia i animacje. Możesz także wybrać, które zestawy modeli mają zostać uwzględnione, korzystając z listy rozwijanej po prawej stronie opcji Geometria.

Po ustaleniu, co uwzględnić, naciśnij przycisk Zapisz, a szablon sceny będzie gotowy do użycia w przyszłych projektach.

Jak wspomniano na początku artykułu, po zapisaniu szablonu sceny, można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem okna powitalnego podczas uruchamiania lub w dowolnym momencie za pomocą klawisza W.

Jak będziesz używać szablonów scen?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, który szuka szybkiego sposobu na rozpoczęcie tworzenia wysokiej jakości wizualizacji, czy też jesteś organizacją, która musi uprościć i usprawnić swoje produkty, rozważ wypróbowanie szablonów scen KeyShot.

Zobaczmy Twoją pracę!

Byłoby nam niezmiernie miło zobaczyć, Twoją pracę stworzoną dzięki tej wskazówce. Odwiedź nową społeczność internetową KeyShot Luminaries, aby zobaczyć, co tworzą inni i podzielić się własną pracą. A jeśli masz sugestię dotyczącą innej wskazówki, odezwij się do nas.