Ulepszony fotorealizm z wykorzystaniem Głębi Ostrości w KeyShot

Wzmacnianie poziomu realizmu w renderowaniu jest czymś, do czego dąży wielu użytkowników KeyShot, a jednym z najlepszych sposobów na jego poprawę jest użycie Głębi Ostrości (DOF). Głębia ostrości jest niezmiernie ważnym aspektem fotografii i dlatego jest naprawdę istotna w tworzeniu wizualizacji.

Stosowanie Głębi Ostrości w KeyShot

Głębia Ostrości to efekt objawiający się jako widoczna różnica pomiędzy obiektami wyostrzonymi, a obiektami nieostrymi. Czasami element na pierwszym planie jest ostry, a czasami ostry jest element w tle. Tę funkcjonalność można dostrzec wykorzystaną na zdjęciach lub filmach, w celu skupienia uwagi na wybranym obszarze obrazu lub animacji. Czasami Głębia Ostrości może być wykorzystana w sposób bardzo subtelny, a czasem wręcz ekstremalny. Dowiedzmy się jak użyć jej w KeyShot.

  1. Włącz głębię ostrości. Głębia Ostrości znajduje się na karcie Kamera w oknie Projekt. Najlepiej jest najpierw skonfigurować kamerę, a dopiero wtedy włączyć Głębię Ostrości. Kliknij pole wyboru Głębia Ostrości na samym dole.
  2. Ustaw odległość ogniskowania. Pomyśl o Głębi Ostrości jak o powierzchni sceny, którą chcesz wyostrzyć. Aby zastosować Głębię Ostrości najpierw wybierz ikonę celownika, aby ustawić punkt ogniskowania w widoku w czasie rzeczywistym.
  3. Ustaw F-stop. Regulacja F-stop dodaje twojej scenie miękkości poza punktem ogniskowania. Przy domyślnej wartości F-stop wynoszącej 1 obraz ma bardzo płytką głębię ostrości. Z F-stopem na poziomie 30 uzyskasz szeroką głębię ostrości, lecz na tym poziomie ostrość może zostać utracona. Zakres wartości od 1 do 10 jest dobrym punktem wyjścia, ale zależy to przeze wszystkim od twoich potrzeb lub preferencji.

PORADA: Korzystanie z Widoku Geometrii w celu dostosowania Głębi Ostrości

Widok Geometrii pomaga podczas ustawiania odległości ogniskowania i przysłony (wartości F-stop). Uzyskasz lepsze odwzorowanie wizualne tego, gdzie wystąpi skupienie i miękkość. Pamiętaj, że jeśli dostosujesz kamerę, zmieni się punkt ostrości. Aby temu zapobiec, gdy masz ustawione parametry głębi ostrości, po prostu zablokuj kamerę.

Korzystanie z głębi ostrości pozwala szybko i łatwo przeobrazić zwyczajną scenę w przyciągającą wzrok grafikę. Być może jest to jedna z najłatwiejszych rzeczy, które można wykorzystać w KeyShot podczas próby wzmocnienia poziomu fotorealizmu. Jeśli więc chcesz wznieść swoją pracę na wyższy poziom, nie zapomnij wypróbować opcji Głębia Ostrości. Możesz dowiedzieć się więcej na tentemat w Instrukcji KeyShot.

Co możesz stworzyć?

Chcielibyśmy zobaczyć, co tworzysz wykorzystując tę wskazówkę. Odwiedź Forum KeyShot, aby zobaczyć, co tworzą inni oraz pochwal się własną pracą.